Salı, Ocak 25, 2022

Alev Gözonar (Hayatı)

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü`nü bitirdikten sonra uzun bir süre kendi tekstil firmasında üretim yapan Alev Gözonar, daha sonra yine üretmeye sadık kalarak farklı konularda çalıştı. Bu süre içinde zaman zaman arka planda kalan sanatçı kimliğinin yeniden doğumunu çalıştığı ‘mixed media’ işlerle müjdeliyor.

Sanatçının kimi zaman renk, kimi zaman desen, bazen de bir duygu ya da yaşadığı bir olaydan yola çıkarak oluşturduğu işleri, sentetik bir seramik malzemesinin pleksi, metal, ahşap gibi birbirinden farklı malzemelerle birleştirilmesiyle ortaya çıkıyor. Naif ve detaylı çalışmalarını geometrik formlarda birleştiriyor. Yapıtların yenilikçi özelliği, alıcıyla interaktif bir ilişki içinde olması, oyun imkanı yaratması. “Kendi resmini kendin yarat” sloganıyla yaratılan küp serisinde olduğu gibi kendi etrafında dönen küpler, farklı görüntü seçenekleri sunarak, işi alan kişinin de sanata aktif bir şekilde katılımını sağlıyor.

Alev Gözonar, işlerini alışagelmişin dışında, eğlenceli ve yeniliğe açık olarak tanımlarken sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Kullandığım temel malzemenin çalışma aşamasında yarattığı sürprizler üretim aşamasındaki en büyük heyecanım.. Bu yüzden yaptığım çalışmalar yola çıkışımdan bambaşka bir şekilde neticelenebiliyor.. Karışık teknikle(mixed media) çelik tel kullanarak ortaya çıkardığım işlerde cisimlerin boşluktaki hareketlerini, dinamiğini ve üç boyutluluğunu çarpıcı buluyorum. Düşüncelerimi daha iyi vurgulayabilmek için yaptığım çalışmalarda tekrarı kullanmayı seviyorum.. Detaycı ve titiz kişiliğim sanırım işlerime de yansıyor.. Üretirken aldığım zevk tarifsiz! Üretim aşamasını, paylaşmayı seviyorum, yeni ve erişilebilir işler yaparak geniş bir kitleye ulaşmak istiyorum. Belli bir çizginin sadık takipçisi olmak yerine her yeniliğe açığım. Bunun, beni daha özgür kıldığına inanıyorum….

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz