Pazar, Ağustos 14, 2022

Adıyaman Arsemeia Örenyeri

Kahta Çayı Kıyısında Bir Yazlık Saray: Arsemia Arsemia dünya mirasına harika eserler armağan eden Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve yönetsel merkezi, Kommagene krallarının Doğu ile Batı kültürünü sentezlemek için çaba sarf ettiği, Grek-Pers kültürünü yaratma idealinin yansıdığı bir birleşme noktası.

Kendi çağına ait, Anadolu’nun en uzun Grekçe yazıtı Arsameia’da yer almaktadır. Yazıtın içeriğinde; kentin ku- ruluşundan, Kommagene Krallığı’nın kanunlarından, krallık soyundan, bölgede var olan mimari yapılardan ve kabart- malardan, dinsel yapılardan ve ayin sırasında yapılması gerekenlerden bahsedilmektedir.

Kült yazıtının hemen altında yer alan ve yüksek bir eğimle aşağıya doğru basamaklarla inilen tünel, 158.1 m. uzunluğa sahiptir. Bu tünelin ne amaçla yapıldığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Tepede yer alan yazlık saray ve Mithridates Kalli – nikos’un mezarına çıkan tören yolu üzerinde tanrı ve kral kabartmaları yer almaktadır. Bu kabartmalarda tanrı ve krallar tokalaşır durumda işlenmiştir. Bunlar Antiochos I, Heracles, Mithridates Kallinikos ve Pers kültürüne ait sahnelerdir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz