Çarşamba, Eylül 22, 2021

Adana Yeşiloba Şehitliği Müzesi

Birinci Dünya Savaşı sonunda Fransızlar Adana’yı işgal ettiler. işgalden sonra yörede yaşayan veya göç yoluyla Adana’ya gelmiş Ermeniler’den oluşan bir takım çeteler Türk ve Müslüman ahaliye eziyet etmeye başladı. Bu eziyetten bıkan Türkler, Toroslar’daki Yörük yurtlarına göç etmeye başladılar. Tarihte bu olaya “Kaç Kaç” denilir.

11 Haziran 1920 tarihinde ise, içinde kadın ve çocukların da olduğu 150 kadar Türk kendilerine yapılan baskıdan yılarak Toroslar’a doğru yola çıktılar. Ancak henüz Yeşiloba Tren istasyonu’nu civarına gelmişlerdi ki, önlerini bir gurup silahlı Ermeni Çeteci çevirdi.

Çeteciler Türk ahaliyi civarda bulunan ve o yıllarda Bezdikyan isimli bir Ermeniye ait olan, şimdi Kahyaoğlu diye anılan çiftliğe getirdiler. Çiftliğin müştemilatında bulunan bir binanın, bir odasına erkekleri, diğer odasına ise kadın ve çocukları koyarak bıçaklamak vasıtasıyla katliam yaptılar. Daha sonra da binayı ateşe vererek kaçtılar. Bu katliamda 43 erkek, 21 kadın ve sayılarını tam tespit edemediğimiz kadar da çocuk öldü. 4 erkek ve 18 kadın ise sağ kurtulabildi.

Bu çiftlik binası, o günlerden beri Yeşiloba Şehitliği olarak anılmaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz