20 C
Bursa
Cumartesi, Temmuz 24, 2021

A Man Seated Reading at a Table in a Lofty Room Tablosu (Rembrandt Harmenszoon van Rijn)

Hollandalı Rembrandt, 22 – 23 yaşındayken “A Man Seated Reading at A Table in A Lofty Room” adında bir tablo yaptı. Yüksek tavanlı bir odada masaya oturup kitap okuyan bir adam, şeklinde özetlenebilecek eser, aslında Aydınlanma‘nın bir anlatımıdır.  1628 ile 1630 arasında aralığında tamamlanan eser, Londra Ulusal Galeri‘de sergileniyor.

Neredeyse sadece kahverengi, sarı, siyah ve beyaz kullanılarak yapılan tabloda çok net bir ayrım var. Üst ortada dikdörtgen bir alan hariç bütünen karanlık olan sessiz sakin esere bakarken sanki okuyan birini rahatsız ediyormuşuz gibi bir his içine giriyoruz. Sol tarafta gördüğümüz erkek figürü, masaya dayanmış; bütün aklını ve dikkatini önündekini kitaba vermiş. Bu durumda ona “filozof” unvanını rahatlıkla yakıştırabiliriz.

Resim hakkında yapılan analizlerde, figürün önündeki kitabın apokrif kitaplardan Tobit metni olduğu yazıyor. Yahudi olup olmadığı çok tartışılan Rembrandt, bu eserine bir din adamından ziyade bence bir teologu yerleştirmiş. Benim fikrim bu yönde.

Eserin üst orta kısmındaki ışık, pencereden geliyor. Okuyan bir kimsenin içinde bulunduğu karanlık odaya belli bir noktadan gelen ışık, istisnasızdır; her daim “Aydınlanma“yı anlatır. Hollandalı’nın işinde de bunu görmekteyiz. Başka bir açıdan baktığımızda, sağ taraftaki merdiven basamakları ve tavanın bu kadar yüksek oluşu, buranın bir ev olamayacağını zaten gösteriyor. Yalnız başına okuyan adamın felsefi bir meditasyon yaptığını söyleyebiliriz?

HABERLER
- Advertisement -spot_img
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz