Cuma, Temmuz 30, 2021

47. Antalya Altın Portakal Film Festivali (9-14 Ekim 2010)

En İyi FilmÇoğunluk / Majority (Seren Yüce) (Yeni Sinemacılar / Sevil Demirci)
En İyi İlk FilmGişe Memuru / Toll Booth (Tolga Karaçelik) (Mantar Film / Tolga Karaçelik)
En İyi YönetmenSeren Yüce (Çoğunluk / Majority)
En İyi Senaryoİlksen Başarır (Atlıkarınca / Merry-Go-Round) – Mert Fırat (Atlıkarınca / Merry-Go-Round)
En İyi Görüntü YönetmeniErcan Özkan (Saç / Hair – Gişe Memuru / Toll Booth)
En İyi Kadın OyuncuClaudia Cardinale (Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak / Divantare Italiano Con La Signora Enrica)
En İyi Erkek OyuncuSerkan Ercan (Gişe Memuru / Toll Booth) – Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk / Majority)
En İyi Yardımcı Kadın OyuncuAyşen Gruda (Kâğıt / Paper)
En İyi Yardımcı Erkek OyuncuCengiz Bozkurt (Kavşak / The Crossing) – Rıza Akın (Saç / Hair)
En İyi MüzikMircan (Kar Beyaz / White As Snow)
En İyi Sanat YönetmeniNihat Düşko (Hayde Bre)
En İyi KurguAylin Zoi Tinel (Gölgeler ve Suretler / Shadows and Faces)
Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüAram Dilbar (Press) – Zeynep Oral (Atlıkarınca / Merry-Go-Round)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüElvan Albayrak Arca (Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak / Divantare Italiano Con La Signora Enrica)
Jüri Özel ÖdülüSedat Yılmaz (Press)
Siyad ÖdülüGölgeler ve Suretler / Shadows and Faces (Derviş Zaim)

Jüri Üyeleri: Kadir İnanır, Tomris Giritlioğlu, Meral Okay, Hüseyin Kuzu, Meltem Cumbul, Gökhan Kırdar, Atilla Dorsay, Zinos Panagiotidis, Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin
Siyad Jüri Üyeleri: Necla Algan, Burçin S. Yalçın, Tunca Arslan

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Ertem Göreç, Safa Önal, Gülşen Bubikoğlu, Nur Sürer, Metin Akpınar, Zeki Alasya
Yıldırım Önal Anı Ödülü: Yıldız Kenter
Sinema Emek Ödülü: Necmettin Çobanoğlu
Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü: Müjdat Gezen

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

ÖdülKazanan
En İyi FilmGüzel Bir Hayatı Düşlerken / Circus Columbia (Danis Tanovic) (Cedomir Kolar, Amra Bakšić Čamo, Mirsad Purivatra)
Tumen Nehri / Dooman River (Lu Zhang) (Lee Jeon Jin, Guillaume de Seille, Woo Hye Kyung)
En İyi YönetmenLancelot Von Naso (Ateşkes / Waffenstillstand / Ceasefire)
En İyi Kadın OyuncuEmma Suarez (Sineklik / La Mosquitera / Mosquito Net)
En İyi Erkek OyuncuNik Xhelilaj (Arnavut / Der Albaner / The Albanian)
Siyad ÖdülüSineklik / La Mosquitero / Mosquito Net (Luis Miñarro)
Kent Konseyi Seyirci ÖdülüKavşak / The Crossing (Selim Demirdelen)
Gençlik Jürisi ÖdülüVittorio Meydanı’nda Bir Asansörde Medeniyetler Çatışması / Scontro di civiltà per un ascensore a Piazza Vittorio (Isotta Toso)

Jüri Üyeleri: Bahman Ghobadi, Emir Kusturica, Raymond Phathanavirangoon, Paul Raphael, Saadet Işıl Aksoy
Siyad Jüri Üyeleri: Alkan Avcıoğlu, Aylin Sayın, Kerem Akça

Ulusal Belgesel Film Yarışması

ÖdülKazanan
En İyi BelgeselAnadolu’nun Son Göçerleri:Sarıkeçililer / The Last Nomands in Anatolia:Sarıkecilis (Yüksel Aksu)
En İyi İlk Belgesel ÖdülüOfsayt / Offside (Reyan Tuvi) – Herkes Uyurken / While Everyone Else Sleeps (Erdem Murat Çelikler)
Övgüye Değer Jüri Özel ÖdülüOrdu’da Bir Arganot / An Argonaut in Ordu (Rüya Arzu Köksal)

Jüri Üyeleri: Megan Mylan, Coşkun Aral, Zeynep Tül Akbal Süalp, Semra Güzel Korver, Füsun Demirel

Ulusal Kısa Film Yarışması

ÖdülKazanan
En İyi Kısa FilmKar / Berf / Snow (Erol Mintaş)
Dijital Film Akademisi ÖdülüBisiklet / Bicycle (İ. Serhat Karaaslan)
Teneke / Tin (Bora Yüksel)
Övgüye Değer Jüri Özel ÖdülüDönüşü Olmayan Yolculuk / A Journey of No Return (Güçlü Yaman)

Jüri Üyeleri: Serge Avédikian, Aslı Tandoğan, Nil Kural, Mehmet Bahadır Er, Nur Akalın

HABERLER
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz